Serce to pierwszy organ wewnętrzny który rozwija się w naszym ciele, jego struktura tworzy się w 2 tygodniu od poczęcia, a po 21 dniach zaczyna bić. Rytmicznie kurczy się, ale nie powoduje tego aktywność elektryczna centralnego układu nerwowego, bo on dopiero zaczyna się tworzyć.
Nauka na ten moment nie ma jednoznacznej odpowiedzi, póki co ta tajemnica życia jest jeszcze przed nami przysłonięta. W 8 tygodniu po zapłodnieniu serce jest już w pełni ukształtowane, od tego momentu do chwili narodzin tylko rośnie.
Od najdawniejszych czasów we wszystkich cywilizacjach serca nie traktowano jedynie jako mięśnia, pompy tłoczącej krew. Było postrzegane jako siedlisko myśli, emocji, intencji, w Biblii jest utożsamiane z tym co dziś nazywamy umysłem. Jako ciekawostkę możemy przytoczyć fakt, że Egipcjanie przy mumifikacji zwłok, mózgu pozbywali się bez większego sentymentu i w mało elegancki sposób usuwali go przez nos, natomiast serce było pieczołowicie przechowywane i zabezpieczane. W naszej tradycji mamy wiele przysłów czy związków frazeologicznych związanych z sercem : „miej , patrzaj w ”, „człowiek o gołębim ”, „pójść za głosem ” „z ciężkim ”, „czego oczy nie widzą tego nie żal” itd…..
Nauka o sercu
Nauka wychodzi dziś naprzeciw takiemu sposobowi myślenia o sercu. Instytut HeartMatch we współpracy z Uniwersytetem w Stanford od ponad 30 lat bada , ich komunikację z mózgiem i powiązania z emocjami. Między innymi badania wykazały, że 60% komórek z których zbudowane jest serce to neurony związane z pamięcią krótko i długotrwałą. Do niedawna uważano, że znajdują się one tylko w mózgu. Za pomocą sieci neuroprzekaźników, białek i neuronów serce wyposażone jest w struktury podobne do tych znajdujących się w mózgu.
Myślę, że ciekawym jest fakt, że ok 40 tys. neuronów zajmuje się przetwarzaniem informacji, i nieustannie wymieniają się informacjami i wzajemnie oddziaływująca na siebie. W centrum jądra migdałowatego istnieje bezpośrednie połączenie z sercem . Kolejną ciekawostką jest to, że to serce częściej przesyła informacje do mózgu niż na odwrót. Serce komunikuje się z mózgiem drogą neurologiczną (impulsy nerwowe), biochemicznie (hormony i neuroprzekaźniki), biofizycznie (puls), energetycznie (pole elektromagnetyczne, badane poprzez EKG), a także poprzez ventralne włókno nerwu błędnego.
Serce a pole elektromagnetyczne
Zajmijmy się teraz komunikacją poprzez pole elektromagnetyczne. Odkryto, że serce emituje ok 5 tysięcy razy silniejsze pole magnetyczne i 60 razy silniejsze pole elektryczne niż mózg , na mnie robi wrażenie to, że można je wykryć nawet z odległości półtora metra. serce emituje pole elektromagnetyczne , którego oś mieści się w jego centralnej części, kształtem przypomina torus, wewnątrz niego pojawiają się mniejsze pola toroidalne. Wszystkie pola ześrodkowane są w tej samej osi.
Serce wytwarza najpotężniejsze pole elektromagnetyczne w całym naszym ciele.
Sygnały wysyłane z serca aktywnie wpływają na nasze fale mózgowe, co również można zmierzyć. Wynika z tego, że serce wpływa na nasze postrzeganie, zdolności poznawcze i uczucia. Badania Instytutu HeartMatch wskazują , że jest głównym elementem naszego systemu emocjonalnego, a także, ze poprzez pole energetyczne mamy wpływ na osoby znajdujące się w naszym otoczeniu.
Myślę, ze większość z nas doświadcza tego na co dzień, bez konieczności bycia w sytuacji laboratoryjnej. Czasami gdy jesteśmy blisko kogoś, odczuwamy jak zmienia się nasz nastrój, czasami od razu czujemy się bezpieczniej, spokojniej, a czasami możemy czuć się, jakbyśmy „zarazili” się czyimś złym samopoczuciem, albo odczuwamy niepokój…. Możemy powiedzieć, że po prostu dostroiliśmy się do czyiś wibracji/ częstotliwości.
Pomyślmy o tym jak intensywne to musi być przeżycie gdy w jednym ciele są dwa serca z tak silnym polem elektromagnetycznym wzajemnie na siebie oddziałującym
Ale wracając do badań….kiedyś zakładano, że nasze serce w stanie spoczynku bije w równych odstępach, niczym metronom. Dziś wiemy, że nie jest to prawda i możemy to zbadać elektrokardiogramem i skanerem fal elektromagnetycznych, z badań wynika, że nawet zdrowe serce w stanie spoczynku bije w nieregularnych odstępach.
Dlaczego zrozumienie rytmu serca jest tak ważne? Z jego pomocą jesteśmy w stanie poznać nasze umiejętności adaptacyjne do wymagań sytuacyjnych i środowiskowych, którym jesteśmy cały czas poddawani.
Na zmianę rytmu serca wpływ ma wiele czynników, Instytut HeartMatch wskazuje na największy wpływ emocji. Negatywne emocje jak stres, złość, frustracja, czy strach wywołują chaotyczny rytm serca oraz powodują spadek energii i wydajności organizmu. Natomiast pozytywne emocje wysyłają zupełnie inny sygnał. Gdy doświadczamy emocji takich jak miłość, wdzięczność, czy radość rytm serca staje się uporządkowaną, harmonijną falą. Co ciekawe fala ta jest wtedy porównywalna do fal ze spektrum światła lub zapisu fal dźwiękowych. Harmonia ta przekłada się na lepsze funkcjonowanie organizmu.
Emocje a nasze ciało
Badania pokazują, że tworzenie i podtrzymywanie pozytywnych emocji ułatwia zmianę w funkcjonowaniu naszego ciała oraz przejście do stanu określanego jako koherencja psychofizjologiczna, czyli harmonia pomiędzy ciałem, umysłem i emocjami.
W jednym z eksperymentów za pomocą urządzeń pomiarowych badano osobę poddaną negatywnym emocjom. Zmierzono jej oddech, rytm serca i ciśnienie krwi w czasie 300 sekund. Każdy z wykresów układał się w chaotyczne fale. Potem badany zastosował technikę „szybkiej koherencji” opracowaną przez Instytut HeartMath, która wzmagała uczucie miłości i wdzięczności. Natychmiast wszystkie trzy zapisy zharmonizowały się i pozostały takie do końca trwania eksperymentu. Badanie to powtarzano wielokrotnie także z innymi osobami. Efekt był porównywalny. Pozytywne emocje wywoływały fizjologiczne korzyści w organizmie. Udowodniono, także że znacząco wzmacniają one system immunologiczny człowieka.