SEMINARIA I WARSZTATY
Symbole w bajkach
WROCŁAWSKA AKADEMIA ROZWOJU
Baśnie i bajki towarzyszyły człowiekowi od zawsze
Wywodząc się z kultury ludowej, przekazywały wzory myślenia, przeżywania, zachowania, uczestnicząc w tworzeniu zasobów osobistych człowieka oraz kompensowaniu niedostatków w zaspokajaniu jego potrzeb.
Jeśli nie chcemy żyć z dnia na dzień, ale pragniemy w pełni świadomie przeżywać własną egzystencję wówczas naszą największą potrzebą i najtrudniejszym zadaniem jest znalezienie jej sensu. Wiadomo powszechnie, jak wielu ludzi traci chęć do życia i zaprzestaje wszelkich wysiłków, ponieważ wymknęło im się znaczenie własnej egzystencji.
Nie pojmuje się go nagle w określonym wieku, nawet po osiągnięciu dojrzałości liczonej w latach. Odwrotnie dojrzałość psychiczną zdobywa się dopiero wówczas, gdy dochodzimy do głębokiego zrozumienia jaki może lub powinien być sens naszego życia, a zrozumienie takie jest rezultatem długiego rozwoju.
W każdym wieku poszukujemy pewnego minimum owego sensu i powinniśmy być zdolni do tego, aby go znaleźć. Zgodnie z przebywają fazą rozwojową umysłu i aktualnymi możliwościami rozumienia.
Chcąc odnaleźć głębszy sens życia, trzeba być zdolnym do wyjścia poza ciasne granice egzystencji oraz wierzyć w możność wniesienia istotnego wkładu w swoje życie. Poczucie to jest konieczne, jeśli chce się być zadowolonym z siebie i z tego, co się robi. Żeby nie być zdanym na łaskę losu, trzeba rozwijać własne zasoby wewnętrzne w taki sposób, aby uczucia, wyobraźnię intelekt wzajemnie wspierał się wzbogacały.
Uczucia pozytywne dają nam silną potrzebę do rozwijania naszej racjonalności. Nadzieja na przyszłość jest dla nas jedynym oparciem wobec nieruchomych przeciwności losu.
Życie ma sens
Dla mnie jako psychoterapeuty, jednym z głównych zadań jest przywrócenie pacjentowi poczucia, że jego życie ma sens. Śmiało można stwierdzić, że pacjenci, dorośli, dzieci nie wymagali by specjalistycznego leczenia, gdyby wychowywano nas w przekonaniu, że życie ma sens.
Zastanawiałaś się kiedyś, jakie doświadczenia życiowe dziecka najbardziej sprzyjają temu, żeby własne życie miało dla niego sens? Dzięki jakim doświadczeniom życie w ogóle ma więcej znaczenia?
Bruno Bettelheim uważa, że najważniejszy jest w tej dziedzinie wpływ rodziców i innych osób opiekujących się dzieckiem, a następnie dziedzictwo kultury jeśli jest ono przekazywane dziecku we właściwy sposób. Młodszym dzieciom przekazują je najlepiej utwory literackie dlatego też zapraszam Cię na seminarium dotyczące poszukiwaniu i nadawaniu sensu psychologicznego symbolom ukrytym w bajkach.
Zastanów się którą bajkę, postać literacką ceniłeś w dzieciństwie, wiesz z jakimi trudnościami pomogła Ci poradzić sobie? Czy są cechy Twojego ulubionego bohatera z którymi się identyfikujesz, lub je posiadasz?
DLA KOGO?
Seminarium przeznaczone jest dla wszystkich zainteresowanych tematem
- dla rodziców
- nauczycieli
- terapeutów