DLA CIEBIE

NBO
Obserwacja zachowań neurobehawioralnych noworodków i niemowląt

WROCŁAWSKA AKADEMIA ROZWOJU

U progu rodzicielstwa

Pojawienie się Maluszka daje Wam możliwość odkrywania nowego, fascynującego świata. Z pewnością już od jakiegoś czasu zastanawialiście się, jak teraz będzie wyglądało Wasze życie. Zapewne też będziecie poszukiwać nowych sposobów komunikacji z najmłodszym członkiem rodziny.

Obserwacja zachowań noworodka (NBO) oparta o założenia dr Brazeltona wyjaśnia jak rozumieć różnorodne zachowanie dziecka. Pozwala odkryć jego indywidualność i niezwykłą zdolność reagowania na otaczający świat. Pomaga zrozumieć, co dziecko już potrafi, a w których obszarach potrzebuje wsparcia.

W czasie około 20-30 minutowego badania Maluch jest zawsze aktywnym partnerem dialogu, komunikuje się z nami poprzez swoje zachowanie. Wraz z Rodzicami obserwujemy kompetencje społeczne dziecka, sposoby uspokajania się, reakcje na różne pojawiające się w jego otoczeniu bodźce. Staramy się zrozumieć dlaczego dziecko płacze, jakiej pomocy od nas oczekuje by odzyskać równowagę, zasnąć lub wrócić do zabawy.

Spotkanie staje się okazją do rozmowy o rodzicielskich wątpliwościach i niepokojach. Rzetelne informacje zdobyte w trakcie spotkania pomagają Rodzicom odkryć najlepsze metody wspierania swojego dziecka rozwoju.

Najważniejsze założenia NBO

 • Noworodki i niemowlęta są istotami społecznymi, gotowymi do interakcji
 • Noworodki i niemowlęta komunikują się przez swoje zachowanie
 • Komunikacja noworodków i niemowląt nie jest przypadkowa.

NBO to zbiór obserwacji pozwalających rodzicom nadawać sens psychologiczni i interpretować zachowanie dziecka. Ponieważ wiemy, że metodą komunikowania się noworodka jest jego zachowanie, poświęcenie czasu na obserwację i zrozumienie tych sygnałów, ruchów i reakcji pozwala zrozumieć co mówi dziecko, kim jest, co lubi, a czego nie.

NBO to narzędzie pomagające rodzicom cieszyć się fascynującą wyjątkowością dziecka, obserwując jego zachowanie, które jest jego językiem. NBO rozwija wiedzę, umiejętności i kompetencje rodzicielskie.

Obserwacje NBO

NBO składa się z 18 obserwacji neurobehawioralnych i może być wykorzystywane od urodzenia do końca trzeciego miesiąca życia dziecka, ma na celu pokazanie, że noworodki i niemowlęta posiadają szeroki zakres umiejętności wzrokowych, słuchowych i percepcyjnych, które pozwalają im poznawać otaczających je świat i aktywnie angażować się w interakcje z opiekunami.

Obserwacje NBO obejmują:

 • Umiejętność habituacji na bodźce wzrokowe i słuchowe (ochronę snu)
 • Napięcie mięśniowe i poziom aktywności
 • Umiejętność samoregulacji (w tym płacz i uspokajanie)
 • Umiejętności wzrokowe, słuchowe i interakcje społeczne.
 • Reakcje na stres (obserwację komfortowego dla dziecka poziomu stymulacji)

Obserwacja tych zachowań pokazuje mocne strony dziecka, ale pozwala również na określenie obszarów, w których wymaga ono wsparcia, daje rodzicom indywidualne wskazówki dotyczące opieki nad ich dzieckiem.

Po obserwacji NBO rodzice czują, że lepiej znają swoje dziecko i są bardziej zaangażowani w budowanie relacji z nim, mają większe zaufanie do siebie, że potrafią rozpoznawać sygnały dziecka i adekwatnie zaspakajać jego potrzeby.

Korzyści ze stosowania narzędzia NBO:​

 • Zrozumieć jak komunikują się noworodki i niemowlęta
 • Poznać objawy nadmiernej stymulacji
 • Poznać stany zachowania noworodka i niemowlęcia
 • Nauczyć się skutecznych technik uspokajania noworodka
 • Pogłębionego spojrzenia na zachowanie dziecka jako formę komunikacji
 • Pogłębienie wiedzy na temat rozwoju i zachowania noworodka

W celu dokonania rejestracji zachęcamy do kontaktu telefonicznego